Link'i e-posta ile paylaş
Gerekli tüm alanlar doldurulmadı
e-posta gönder

Bürkert, en ileri teknolojiyi birçok fayda ile sunuyor

Mevcut tüm akış ölçüm sistemleri, uygulama alanlarını sınırlayan zayıf yönlere sahiptir. Bürkert, sıvılar için mükemmel bir debimetrenin nasıl olması gerektiği sorusunu gündemine aldı ve FLOWave adlı yeni cihazı ile cevaba çok yaklaştı.

Piyasada birçok farklı teknolojiye sahip debimetre var. Günümüzde elektromanyetik debimetre (EMF) tipi, geniş uygulama yelpazesi sayesinde iyi kurulmuş bir standarttır. Cihazlar birçok varyasyonda mevcuttur. Ultrasonik ve Coriolis debimetreler de yüksek büyüme oranlarına sahiptir. Yine de, günümüzde mevcut olan her teknoloji kendine özgü zayıflıkları ve sınırlamaları ile doludur, böylece belirli bir uygulama için en uygun olanı seçmek bir zor ve yorucu olabilir. Ölçüm görevi, cihazın tüm kullanım ömrü boyunca güvenilir bir şekilde yerine getirilmelidir. Ayrıca günlük kullanım için gerekli efor makul sınırlar içerisinde kalmalıdır.

FLOWave, çeşitli renklere sahip durum ışığı ile her zaman cihaz durumunu gösterir ve bakım gerektirmez. Bu durum duruş sürelerinin kısalmasına ve kullanıcılar için kayda değer bir yaşam döngüsü maliyetinin düşmesine neden olur. Akış ölçer, sismik faaliyetlerde bulunanlara benzer şekilde, ölçümler için dalgaların yayılmasından dayanır.

Yenilikçi sıçrama çok önemli bir avantaj kazandı

Sıvıların hat içi akış ölçümü için SAW'ın öne çıkan özelliklerinden biri, ölçüm tüpünün içinde herhangi bir bileşen veya kısıtlama olmadan çalışmasıdır. İç yüzey, boru hattının geri kalanına uygulanan aynı yüzey kaplaması ile üretilebilir. Hijyen, temizleme ve akış koşulları açısından, diğer herhangi bir düz boru parçasına kıyasla kesinlikle hiçbir fark yoktur. Basınç düşümü ve akışkanın sensör elemanları üzerinde etkisi yoktur. En iyi doğru debimetre için sıkıcı seçme sürecine gerek kalmıyor. Bakım asgari düzeyde ve verici, sensör ve ölçüm tüpü en yüksek hijyen gereksinimlerini karşılamaktadır. Hacim akışının yanı sıra, sıcaklık ve yoğunluk da ölçülebilir. Bu verilere dayanarak, kütle akış hızı hesaplanabilir. Dahası, yeni debimetre prensibi durgun sıvılarla bile çalışabilir, böylece sonuçlar en küçük debilerde bile elde edilebilir. Hızlı akış hızı değişikliklerini tanır - güvenilir - ve dolayısıyla çok hızlı doldurma işlemleri için uygundur. 1,5 MHz'lik yüksek uyarma frekansı, tesis içerisinde bulunan titreşimden kaynaklanan rahatsızlıkları önler. Manyetik ve elektriksel etkilerin ölçümler üzerinde etkisi yoktur. Bu teknoloji, uygulama alanını önemli ölçüde genişleten sıvının iletkenliğine bağlı değildir. Gaz kabarcıkları veya katı partiküller nedeniyle sıvılarda meydana gelebilecek bazı etkiler SAW ile daha az belirgindir veya daha iyi güvenilirlikle tespit edilebilir. SAW, laminer ve türbülanslı akışları ayırt edebilen tek debimetre teknolojisidir.

Teknolojiyi cihaza yerleştirmek

Bu teknolojiyi uygulamak, kompakt ve hafif bir debimetreye önderlik eder. Kurulum herhangi bir konumda olabilir. SAW sensörü, ölçüm tüpünün ayrılmaz bir parçasıdır. Kullanıcı arayüzünü içeren ve gerekli çıkış sinyallerini üreten bir vericiye bağlanır. Verici, Bürkert'in gelecekteki tüm cihazlar tarafından kullanılacak olan yeni elektronik platformuna dayandırılmıştır. Tasarım tamamen modüler olup, tüm bileşenlerin çoklu ve çeşitli kullanımına izin verir. Elektrikli alt düzeneklerin bağlantısı, geçmişte olduğu gibi artık analog değil, tamamen dijitaldir. Bürkert, ağ topolojilerinin tasarımına izin veren uzantıları olan CAN açılışını kullanıyor ve böylece tam esneklik ve hazır sistemler de dahil olmak üzere kullanıcı gereksinimlerine göre özelleştirilmiş çözümler sunma iddiamızı yerine getirmemize yardımcı olmaktadır. Bürkert'te sensörlerin ürün müdürü olan Volker Erbe, özellikle şu ana kadar düşük veya iletken olmayan sıvıların elektromanyetik endüktif sensörleri hariç tuttuğu ve kullanıcıların çok daha pahalı Coriolis cihazlarını seçmeye zorladığı durumlarda SAW teknolojisini önerir.

Karşılaştırma listem