Link'i e-posta ile paylaş
Gerekli tüm alanlar doldurulmadı
e-posta gönder

Sürdürülebilirlik

Üzerinde Çalışıyoruz; Bürkert İklim Nötrlüğü Yolunda

Aile şirketi olarak sosyal ve ekolojik sorumluluk alınması baştan beri Bürkert şirket kültüründe köklü bir yere sahiptir ve şirket değerlerimiz içine de sıkıca yerleşmiştir.

Bu arka planda sürdürülebilirlik ve elbette Bürkert olarak bizim için de çok önemli konular. Burada müşterilerimizi daha yüksek çevre standartlarını yerine getirmeleri için desteklemek konunun yalnızca bir yönü; biz de şirket olarak bu sorumluluğu almak kendi ekolojik ayak izimizi küçültmek zorundayız ve bunu istiyoruz. Sürdürülebilirlik hakkında konuşmak işin bir tarafı; ama gerçekten önemli olan, yapılanlar

Bu nedenle Bürkert olarak net bir yön belirleyerek yola çıktık: “203ZER0” projesiyle, 2030 yılına kadar iklim açısından nötr olmak için kendimizi Scopes’a adıyoruz. 

Hedefimiz

yılına kadar iklim açısından nötr
2030

Şirket faaliyetlerimizin çevremizin zorlanmasıyla paralel olarak ilerlediğinin ve gezegenimizin kaynaklarının sınırlı olduğunun bilincindeyiz. Bürkert’te iklim korumasına stratejik yaklaşmayı kendimize görev edindik. 

İklim Nötrlüğüne Giden Yolumuz

Çalışanlar

Scope 1
  • E-mobilite
  • Karbon dengelemesi

İşletmeler

Scope 1 + 2
  • Sürdürülebilir İnşaat
  • Ekolojik elektrik
  • E-mobilite
  • Karbon dengelemesi

Ürünler

Scope 3
  • Ürün geliştirme süreci
  • Karbon dengelemesi

Bürkert’teki güncel aktiviteler

Ekolojik elektrik

2021’den beri Almanya’daki tüm işletmeler ekolojik elektrik kullanıyor. Bu sayede elektrik alanında >%90’lık bir CO2 emisyonu düşüşü elde edilebildi (GHG Protocol Standard temelinde). Ayrıca yenilenebilir enerjilerin üretimi için kendi tesislerimizin genişletilmesine, enerji tüketiminin azaltılmasıyla ilgili önlemlerin değerlendirilmesi ve uygulanmasıyla aynı ölçüde odaklanıyoruz.

E-mobilite

Bürkert araç parkı sürekli olarak çeşitli e-araçlarla genişletiliyor. Ayrıca Almanya’daki tüm fabrika işletmelerinde e-şarj istasyonları bulunuyor.

Karbon dengelemesi

Şirket faaliyetlerimizin çevremizin zorlanmasıyla paralel olarak ilerlediğinin ve bugünkü durumda bunun tamamen önlenemeyeceğinin bilincindeyiz. Bu nedenle geriye kalan emisyonları dengelemek, bütünsel iklim stratejimizin bir parçası. Bürkert, katı altın standart kurallarına göre sertifika verilen bir yeniden ağaçlandırma projesinin dengeleme sertifikalarını alıyor.

Sürdürülebilir İnşaat

Optimal işletme kullanımı hedefinin yanında, yeni inşaatlar söz konusu olduğunda ekolojik hedefler Bürkert’te her zaman büyük bir öneme sahipti. Buna kaynak kullanımı, enerji tasarrufu, ikmali ve dağıtımıyla ilgili, kapsamlı önlemler de dahil. Bu sayede örneğin Bürkert Campus CO2 emisyonsuz ve son derece sürdürülebilir inşaat tarzı nedeniyle TÜV tarafından ödüllendirildi; gelecekteki inşaat projeleri için de bir standart. 

Çözümlerimizin CO2 ayak izinin analizi

Şirketimizin sorumluluklarını yerine getirmek için ürün oluşum sürecinin kararlılıkla sürdürülebilirlik yönünde ilerletilmesi gerekiyor. Bunun için şu anda hangi noktalarda CO2’nin ortaya çıktığı ve nerede tasarruf edilebileceği analiz ediliyor, bu da CO2 açısından nötr bir üretimin ilk adımını oluşturuyor.

CO2 ayak izimizin küçültülmesine yönelik faaliyetlerimizin yanında, Code of Conduct’larımızda (İş Etiği Kuralları) ve insan hakları stratejimizde belirlenen standartlara uymayı taahhüt ediyoruz.