Link'i e-posta ile paylaş
Gerekli tüm alanlar doldurulmadı
e-posta gönder

Valf adalarının temelleri: Tanım, yapı ve avantajlar

Bürkert 1992 yılından bu yana valf adası alanında güvenilir bir uzmandır. Peki ama valf adası nedir? Tek valf mimarisine kıyasla ne gibi avantajlar sunar? Bu yazıdan, konuyla ilgili olarak bilinmeye değer her şeyi öğrenebilirsiniz.

Valf adası nedir?

Pnömatik alanında, merkezî bir enerji ve hava beslemesine bağlı olarak birlikte çalışan ve programlanabilir kontrol ünitesine (PLC) bağlanmış olan birden çok vananın bir bileşimine, valf adası denir.

Valf adası: Yapısı ve fonksiyonu

Valf adası, belli bir sayıdaki valfi ve bunların sinyal işlemlerini kumanda etmek için kullanılır. Böylece (örneğin proses vanaları gibi) pnömatik olarak çalıştırılan ve akışkanları kumanda etme ve bunları düzenleme amaçlı olarak kullanılan aktüatörler, hava basıncı ile açılıp kapanabilir. Burada, münferit vanalarda olduğu gibi, bir elektrik sinyali pnömatik bir sinyale dönüştürülür.

Valf adası genellikle bir İletişim modülü, bir pnömatik modülü ve çeşitli bağlantılardan oluşur.

İletişim modülü
Pnömatik modülü
Pnömatik bağlantıları
Durum ve arıza teşhis göstergesi
Geri bildirim girişleri
Geri bildirim girişleri sayısal girişlerdir. Bunlar, aktüatörleri ile valf ünitesi arasındaki bağlantıları kurarlar.

AirLINE Tip 8652 valf adası örneğinde valf adasının elemanlarının açıklanması

Modüller ve bağlantılar 

Uygulama alanları

Valf adası hem proses hem de fabrika otomasyonunda kullanılmaktadır. Böylece, ilaç ve kozmetik sanayiinin yanı sıra, gıda ve içecek endüstrisinin bünyesindeki proses otomasyonu alanında vazgeçilmez hale gelmişlerdir.

Valf adası, çeşitli hata tespit fonksiyonu ile birlikte elektropnömatik otomasyon sistemi olarak Endüstri 4.0 kapsamında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Valf adasının kullanımı, bir sistemin bütünsel olarak otomasyon ve / veya işletim emniyeti konusunda taleplerinin artmasına paralel olarak, daha da yoğunlaşmaya başlamıştır. Bu "adanın" avantajları hem kompakt makinelerde, hem de çok çeşitli valflere sahip büyük sistemlerde belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

Valve island with siemens simatic et200 sp

 

Valf adalarıı genellikle merkezî veya dağıtılmış otomasyon konsepti çerçevesinde kontrol kabinlerinin içlerine, yerden tasarruf sağlayacak şekilde monte edilir. Böylece, proses vanaları ve çeşitli aktüatörler merkezi bir konumdan valf adası ile kumanda edilebilir.

Patlama tehlikesi altındaki bölgelerde kullanım

Elektrikli cihazlar, patlama riski taşıyan ortamlarda sınırlı olarak kullanılabilirler. Bu cihazlar anahtarlama yaparken, patlayıcı hava / gaz karışımlarını ateşleyebilecek kıvılcımlar oluşturabilir.

Bu nedenle, valf adalarının bu tür alanlardaki proses vanalarını hava ile dağıtık bir şekilde kumanda etmesi anlamlı bir çözüm oluşturmaktadır. ATEX Bölge 2'ye uygun onay ile monte edilebilirler. Tip 8650 valf adası ATEX'e göre Bölge 1 olarak tanımlanan tehlikeli bölgelerde bile çalışmak üzere onaylanmıştır.

Valf adalarının su tesislerinde kullanımı

İçme suyunun kalıcı olarak kullanılabilirliğini ve kalite kontrolünü sağlayabilmek için, su tesislerinde, her su arıtma aşaması genellikle ayrı bileşenler ve kontrol kabinleri kullanılarak birbirinden bağımsız olarak otomatize edilir.

Valve Islands in Waterworks

Temizleme prosesi bulunan üretim tesisleri için valf adaları

Bir “Clean in Place“ arıtma prosesi içeren üretim tesislerinde genellikle proses vanası kümeleri bulunur. Birden fazla proses vanasının çok etkin bir biçimde kumanda edilmesi gerektiğinden, valf adaları bu tür uygulamalar için özellikle uygundur..

Dışarıdan da temizlenen makineler ve sistemler, elektronik bileşenlerin agresif ortamlara karşı yeterli şekilde korunmasını gerektirir. Bu nedenle kural olarak, valf adaları kontrol kabinlerine monte edilir. Ayrıca, merkezileşme sayesinde kurulum maliyetleri de düşer.

Valf adalarında fonksiyon entegrasyonu

Veri yolu sistemlerinin yardımıyla çeşitli elektrik, pnömatik ve mekanik fonksiyonlar bir valf adasına entegre edilebilir. Fonksiyon entegrasyonu adı verilen bu işlem bir valf adasını, elektropnömatik bir otomasyon sistemi haline getirir. Böylece, örneğin, diyagnostik fonksiyonları bulunan vana devreleri ve bir cihazdaki basınç sensörleri birleştirilebilir ve daha üst seviye kumanda cihazına bağlanabilir. Hedef uygulamaya bağlı olarak, uygun işlevler özel olarak seçilmek ve bir araya getirilmek suretiyle, maliyetlerde düşüş sağlanabilir.

Vana ünitelerimiz ayrıca doğrudan dağıtık G/Ç sistemlerine bağlanabilir. Böylece, daha üst seviye kumanda ve yönetim sistemi seviyesine daha derin entegrasyon sağlanır.

Valve island installation in a control cabinet

 
Bürkert Tip 8647 ile pnömatik valf adası Siemens’in SIMATIC ET 200SP ve ET 200SP HA dağıtık G / Ç sistemlerine entegre edilebilir. Böylece hem devreye alma işlemleri kolaylaştırılabilir, hem de sistemin denetlenmesi iyileştirilebilir. Böylece tüm proses zinciri fonksiyonel entegrasyondan faydalanabilir.  

Avantajlar

Münferit vanalarla gerçekleştirilen otomasyona kıyasla, valf adalarının bazı avantajları vardır. Vana adası kullanmak suretiyle, sadece kurulum maliyetleri değil, işletim masrafları da düşürülebilir. Örneğin, çok sayıda vana fonksiyonuna kumanda etmek için, sadece bir adet merkezî pnömatik hava beslemesi yeterlidir.

Valf adaları, birçok valfin iletişimini ve otomasyonunu tek bir cihazda birleştirdiğinden, yazılım teknolojisi yönünden kurulumu ve programlaması da daha basittir. Örneğin, valflerin ayrı ayrı parametrelendirilmesi gerekmez, aksine birlikte yapılandırılabilirler.

Ayrıca, örn. tel kopması, kısa devre izleme veya anahtarlama çevrimlerinin sayımı gibi kapsamlı hata tespit fonksiyonuda, tesisin çalışmasını optimize etmeye katkıda bulunurlar. Bu, vanalara optimum zamanda servis yapılması sağlanır ve bir arıza durumunda hızlı bir şekilde tespit ve sorun giderme mümkün olur.

 

Bürkert – Valf adalarında uzman iş ortağınız

1992 yılından bu yana valf adalarında güvenilir bir uzman bir iş ortağı olduk ve proses otomasyonu alanında, sektörlere özgü fonksiyonlara sahip çok sayıda cihaz kurabildik.
 
Bunlara ilave olarak, Siemens ile yürüttüğümüz uzun vadeli işbirliği, uygulamaya özel bazı valf adalarının ortaya çıkmasını da sağlamıştır.

En yeni valf adası nesli, çeşitli ilave yardımcı fonksiyonlarla donatılmıştır. Bu sayede çok sayıda hata tespit fonksiyonunun izlenmesi ve hem likit kristal ekranda hem de PLC'de görüntülenmesi olanaklı hale gelmiştir.
 
Ürüne genel bakış bölümünde, en yaygın vana üniteleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
 

Uygulamada Bürkert valf adaları

Müşterilerimizin bir çoğu fabrika otomasyonu konusunda Bürkert'e güvenmektedir. Burada, farklı projeleri ve bunların arka planlarını hakkında fikir veren seçilmiş müşteri referanslarını bulabilirsiniz.

F3 Factory Projesi – Bayer Technology Services

F3 Fabrikası projesinin tedarikçisi olarak, Bayer Technology Services şirketi ile yakın işbirliği içinde, proseslerin otomasyonunu gerçekleştirmek amacıyla, valf adaları ve uzaktan G / Ç sistemleri kullanarak bütünsel bir konsept geliştirdik.
 
 
Bayer Technology Services ile birlikte gerçekleştirmiş olduğumuz proje hakkında daha ayrıntılı bilgiyi müşteri referansından edinebilirsiniz.