Link'i e-posta ile paylaş
Gerekli tüm alanlar doldurulmadı
e-posta gönder

Oransal Valfler

Selenoid vanalar normalde devreyi açar ve kapar olan vanalardır ve Bürkert orantısal valflerin temelini oluşturur. Selenoid vanaların geçişi gerçekleştiren bu yapıları bobin akımı için bir denge oluşturulmasına olanak sağlar ve bu sayede manyetik kuvvet elde edilmesine olanak verir. Bobin akımı ve manyetik kuvvet seviyesi piston veya valf açılış inme belirler, bu sayede vanalar açıldığında mevcut durum ile ideal bir akım ortamı oluşturur.

Servo-destekli oransal valf  

Şekil böyle bir valfin çalışma prensibini göstermektedir. Bu valf kapalı olduğunda, giriş tarafında yer alan orta kısım p1 basıncına sahip olur, çekirdek veya piston (3) dışarı çıkar ve böylece pilot sızdırmazlık elemanı (4) üzerinde basınç oluşmuş olur. Bunun bir sonucu olarak, piston üzerinde hareket eden ama keçe (5) piston yayına kuvvet yapar ve ana yatak kapatılır. Kısma portu (6) orta kontrol odasına (1) giriş yapılması için olanak sağlar ve px ile yukarıdan diyaframa veya contaya baskı yapar.

Eğer kısıtlayıcı port, pilot keçesi ve ana kısımdaki bölge oranları buna göre derecelendirilirse, belirli bir pozisyon ile keçe yani sızdırmazlık elemanı açıldığı zaman piston dengesi üzerinde sıkıştırma kuvvetleri devreye girer. İdeal olarak, oransal pilot kontrolü ile piston tam da bu bölgede bir denge oluşturur ve sürekli eksenel hareketi izler.

Servo destekli bir oransal valf diyagramı

Doğrudan etkili oransal valf

  1. Vana gövdesi, pirinç veya paslanmaz çelik
  2. Piston, FKM (standart)
  3. O-ring, FKM (standart)
  4. Glide halka, PTFE bileşik
  5. Döndürme yayı, paslanmaz çelik
  6. Durdurucu Entegre ayar vidası, paslanmaz çelik
  7. Piston, paslanmaz çelik
  8. Bobin, Epoksi-kapsüllü