Link'i e-posta ile paylaş
Gerekli tüm alanlar doldurulmadı
e-posta gönder
contact bubble
Bireysel çözümler

Bizimle birlikte bireysel bir çözüm mü geliştirmek ve gerçekleştirmek istiyorsunuz?

 Birlikte çalışalım. »

 

Dağıtılmış otomasyon

İster eczacılık ister gıda ürünleri üretilsin, hijyen, güvenlik ve 24/7 izlenebilirlik ilk sırada yer alır. Bu amaca örneğin tesisinizi veya makinenizi dağıtılmış olarak otomatikleştirmekle ulaşabilirsiniz. Bu, hem yeni hem de mevcut tesisler için geçerlidir ve karmaşık olmak zorunda değildir. Bürkert birbirleriyle optimal şekilde uyumlu, kompakt, mevcut yapılara eklenmiş ve esnek çözümlerle sizi desteklemektedir; ne de olsa bugünden yarını düşünmeli, dijitalleşme çerçevesinde ilerideki inovasyon adımlarını göz önünde bulundurmalısınız. Çok yönlü parçalarımızı nasıl birleştirebileceğiniz, vana ünitelerini, şalter dolaplarını ve proses vanalarını tek bir otomasyon sisteminde nasıl bir araya getirebileceğiniz hakkında bir fikir edinin. Size nesnel, çözümden bağımsız ve engin deneyimimizle danışmanlık hizmeti verebiliriz.

 • Fotografische Darstellung eines komplexen Schaltschranks mit Ventilinseln, Kabeln, Rohren und Schläuchen
 • Fotografische Darstellung einer komplexen Anlage mit Schaltschränken, Kabeln, Rohren und Schläuchen
 • Grafische Darstellung eines Ausschnittes aus einem Förderband mit justierbarer Führung, Detaildarstellung Ventilinsel und Prozessventil
 • Grafische Darstellung eines Konzepts, das Schaltschrank mit SPS, Ventilinseln AirLine Field, Industrial Ethernet Gateway und Bürkert I/O-Module umfasst
 • Grafische Darstellung eines Förderbandes mit automtisert justierbarer Führung über Rollen und Pneumatik; Ventilinseln und gamit verbundenen Ventilen

Dağıtılmış otomasyon konsepti sizin için ne zaman söz konusu olabilir?

 • Tesiste sıkı düzenlenmiş vanalara ihtiyaç duyarsanız.
 • Esnek bir alt tesis formasyonu dilerseniz.
 • Tekil proses adımlarını sonradan otomatikleştirmek isterseniz.

Bürkert sistem çözümünde şalter dolapları, saha modülleri ve proses vanaları gibi gerekli bileşenler optimal biçimde birbirlerine uyumludur ve akıllı bileşenlere zahmetsizce bağlanabilir. Ön yeterlilik almış bir platform hem planlamayı kolaylaştırır hem de mühendislik masrafını azaltır. Dağıtılmış bir otomasyon konseptinin genişletilmesi asgari masrafla her zaman mümkündür.

Şalter dolabı olmadan: Doğrudan sahada proses güvenliği ve ürün kalitesi.

Sizin için özellikle önemli olan nedir? Hızlı bir anahtarlama mı? Olabildiğince düşük kablolama ve borulama masrafı mı? Bürkert’in inovatif AirLINE Field vana üniteleri her ikisini de sunmaktadır. Onları doğrudan proses yakınında kullanabileceğinizden kısa pnömatik mesafeler sayesinde vanalar son derece hızlı anahtarlanır. Böylece eş zamanlı olarak daha az basınçlı havaya ve daha az enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca dağıtılmış kontrolle hataları çabucak ve tam olarak saptayabilir, tüm tesisi kapatmak yerine sadece tekil modülleri kapatırsınız. Bu zaman ve para tasarrufu sağlar.

8653 tipi AirLine Field
Şalter dolabı olmadan/doğrudan sahada dağıtılmış otomasyon

Şalter dolaplı: Doğrudan proses yakınında güvenilir şekilde otomatikleştirmek

Tesisinizin pnömatik işlevlerini otomatikleştirmek mi istiyorsunuz? Bürkert’in şalter dolabındaki vana üniteleri bunun için uygundur. Vana ünitelerine dayalı olarak prosesleri tekil vanalardan oluşan bir grup üzerinden kontrol edersiniz. Bu şekilde üretim proseslerinizi sadece daha etkili değil, aynı zamanda daha güvenli tasarlayabilirsiniz. Çünkü gelişmiş tanı işlevi sayesinde hem cihazdaki hem de işletme düzeyindeki hataları erkenden fark edersiniz.

Şalter dolabı çözümleri – özel olarak yapılandırılabilir
Şalter dolabıyla dağıtılmış otomasyon – prosese yakın

Manuel çözümler ve zayıf yönleri

Otomatik proses adımlarının avantajları en iyi şekilde bir örnekle anlaşılabilir. Bu yüzden, aşağıda şeker ve şeker şerbeti imal etmek için özütleme işlemini ele alıyoruz: Bir konveyör, öğütülmüş şeker pancarını kesme makinesinden şerbetin elde edildiği özütleme kulesine taşır. Pancar küspesi ve çıkarılan şerbetin aşağı akmaması için taşıma bandı, karışımın miktarına ve büyüklüğüne göre kısa sürede kaydırılması gereken ayarlanabilir kılavuzlarla donatılmıştır. Bu şekilde geçiş yeri büyütülür veya küçültülür. Klasik üretim prosesinde kılavuzları doğru konuma getirmek için çalışanlar silindiri elle etkinleştirmelidir.

Çok veya büyük pancar küspesi
Az veya küçük pancar küspesi
Ürün çıkışı
Şerbet özütleme

Dağıtılmış otomasyon konseptiyle proses güvenliği

Taşıma bandının belirtilen düzeltmesi gibi manuel bir proses adımını otomatikleştirmek için parçalara sahip dağıtılmış bir otomasyon konsepti hijyen tasarımında inovatif bir çözümdür. Burada gösterilen örnekte bir üçüncü taraf sağlayıcısının silindirleri 8653 tipi AirLINE Field ile pnömatik olarak kontrol edilmektedir. Silindirdeki geribildirimler ME64 dijital giriş modülüne sahip bir M12 kablo üzerinden bağlıdır. 8653 tipi pnömatik modül (IP65/IP67) kısa bir tepkime ve anahtarlama süresi için silindire yerleştirilebilir. ME63 ağ geçidi, EtherNet/IP üzerinden şalter dolabına ve merkezi PLC/SCAD sistemine bağlanmıştır. Bunun büyük bir avantajı vardır: Kullanıcı artık silindire gidip pnömatik dağıtıcıyı manuel olarak çalıştırmak zorunda değildir. Aksine: Silindirin açık mı kapalı mı olduğunu merkezi olarak kontrol edebilir ve gerektiğinde özel olarak ayarlayabilir.

Endüstriyel Ethernet
PLC’li şalter dolabı
ME63 tipi endüstriyel Ethernet ağ geçidi Bürkert ürünleri için merkezi kontrol birimini temsil etmektedir.
8653 tipi AirLINE Field
ME64 tipi Bürkert I/O-Modülü (Giriş/Çıkış), farklı sensörlerin anahtarlama sinyallerinin alınmasına yaramaktadır.
EDIP – Verimli Cihaz Entegrasyon Platformu

Bürkert sistem çözümünün avantajları

Bir örnek yardımıyla Bürkert danışmanlık hizmeti

Çözüm 1: Gerçek prosese mesafeli hijyenik şalter dolapları

Bazen ortam şartları zorludur. Toz, nem, soğuk veya sıcak hava otomatikleştirilmiş tesisleri oldukça zorlayabilir. Bu yüzden Bürkert’te paslanmaz çelik modelinde IP67 koruma sınıfına uygun “Hijyen Tasarımı” vardır. Sadece temizlik maddelerine karşı son derece dayanıklı değildir, aynı zamanda şalter dolabındaki vana ünitelerini tüm çevresel etkilere karşı da yalıtır. Ayrıca genelde gerçek prosesten görece uzakta bulunan tamamen kapatılmış şalter dolapları, çalışanların telleri veya başka elemanları yanlışlıkla koparmalarını önleyerek çalışma ve proses güvenliğinde bir avantaj sağlar.

Prosese olan mesafenin avantajları:
 1. Tamamen kapatılmış şalter dolapları güvenlik nedenleriyle prosesten ayrı dururlar.
 2. Vana üniteleri şalter dolabında çevresel etkilere karşı kusursuzca korunur.
 3. Yanlışlıkla hatalı kullanımlar devre dışı bırakıldığından proses güvenliği artar.
Schaltschrank mit intelligenten Prozessventilen

 

Çözüm 2: Doğrudan sahada küçük şalter dolabı ve dağıtılmış cihazlar

Alternatif plan: prosese olabildiğince yakınlık. Bu çözümdeki daha küçük şalter dolapları tesiste daha az yere ihtiyaç duyar, bu yüzden olayın hemen yakınına taşınabilir. Orada kısa vana anahtarlama sürelerinden faydalanan saha cihazları bulunmaktadır. Kablo ve boru döşeme özellikle kompakttır, öyle ki, vananın etkinleştirilmesi için daha az basınçlı hava gereklidir. Aynı zamanda otomatikleştirme sistemi son derece esnektir: Sonradan ilave silindirler bağlanacaksa bu çözüm basit ve hızlı bir entegrasyona imkan tanımaktadır.

Dağıtılmış cihazların avantajları:
 1. Küçük şalter dolapları saha cihazlarının ve gerçek üretim prosesinin yakınına yerleştirilebilir
 2. Kısa kablo döşeme, kısa vana anahtarlama süreleri ve az miktarda basınçlı hava kullanımı sağlar
 3. Esnek konsept ileride başka silindirlerin takılmasını mümkün kıla.
Schematische Darstellung eines Ausschnitts einer Anlage mit Ventilinseln und verbundenen Ventilen

 

Somut örnek durumda müşteri 1. çözümü seçti çünkü tesisi zorlu hava koşullarına maruz kalmaktaydı. Sizin çözümünüz hangisi? Size memnuniyetle danışmanlık hizmeti verebiliriz.

 

Line

Uygulamada proses otomasyonu

Çoğu müşterimiz, tesislerini dağıtılmış otomasyon için Bürkert çözümleriyle başarılı şekilde kontrol etmektedir. Aşağıdaki kullanıcı raporlarında üretim proseslerini dağıtılmış otomasyonla nasıl dijitalleştirebileceğinizi, optimize edebileceğinizi ve güvenli şekilde tasarlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

Line
Yerinde otomasyonYerinde otomasyon

 

Akıllı proses kontrolüELEMENT serisi membran ve proses valfı sistemleri derli toplu ve esnek çözümler için idealdir. Akıllı, hızlı anahtarlamalı valf sistemleri ayrıca prosesleri ince tutmaya yardımcı etmektedirler.