Link'i e-posta ile paylaş
Gerekli tüm alanlar doldurulmadı
e-posta gönder
bürkert
 

Endüstrilerde oksijen kullanımı

Oksijen kullanılan operasyonel süreçlerde doğru bileşenler çok önemlidir. Uygun Bürkert çözümleri ve proses güvenilirliğinize katkılarımız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Oksijen kullanımı için Bürkert çözümleri

Oksijen uyumlu solenoid vanalarımızı, oransal valflerimizi ve proses valflerimizden haberdar mısınız? Değilseniz öncelikle genel bir fikir edinin ve kişisel tavsiye için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Oksijen ortamı işlemleri için aşağıdaki ürünleri tavsiye ediyoruz:

 

Oksijen uygulamaları için neden özel çözümlerin gerekli olduğunu merak ediyor musunuz? Aşağıda bu konunun temel gerçeklerine ışık tutuyoruz.

 

Valfların rolü nedir?

Bir valf, bu valfin diyaframı, küçük bir yayı veya bir filtresi aracılığıyla, oksijenli bir ortamda kendi kendine devam eden bir ateş tutuştuğu anda yakıt haline gelebilir. Gaz akışındaki partiküller ve ayrıca bir elastomer conta veya kirli bir yüzey üzerindeki basınçlı ısıtma alevlenmeyi tetikleyebilir. Basınçlı ısıtma oluşturan engeller de tehlikelidir. Bunlar arasında, gazın sıkıştırıldığı kapalı valfler veya basınç düzenleyicileri bulunur. Basınçlı ısıtma, örn. yeni açılan bir valf yuvası nedeniyle veya kısmen açık bir regülatörün çıkışında olduğu gibi valflerin kendisinde de meydana gelebilir.

 

Bir emniyet faktörü olarak oksijen valflerinin üretimi

Bürkert olarak, oksijen uygulamaları için valfler geliştirirken doğru malzeme seçimine dikkat ediyor ve bunları çok yüksek temizlik standartlarında üretiyoruz. Akışkanla temas eden tüm bileşenler (metalik olmayan sızdırmazlık malzemeleri, plastikler ve yapıştırıcılar) oksijenle kullanıma uygun olmalıdır.

Üretimdeki belirli temizleme süreçleri ve temizlik maddeleri, nihai ürünlerin oksijen çalışması için yeterince temiz olmasını sağlar. Burada oksijen valflerinin da üretildiği “gri odalarımızdan” biri hakkında biraz bilgi edinebilirsiniz:

 

 

Oksijen uyumlu valflerin üretiminde aşağıdaki koşulları karşılıyoruz:

  • Münferit parçaların temizliği: Akışkanla temas eden tüm münferit parçalar, montajdan önce plazma temizliğine tabi tutulur.
  • Dahili taşıma ve depolama: Temizlenen münferit parçalar ve komple cihazlar folyo ile kaplanır ve ayrı kutularda taşınır.
  • Gri oda koşulları altında kurulum: Ortamla temas eden bileşenler, yağ, gres yağı veya silikon kullanılmadan monte edilir. Montaj yardımcısı olarak sadece damıtılmış su kullanılabilir.
  • Gri oda koşulları altında test etme: Bitmiş cihazlar özel bir test tezgahında test edilir. Testi yapan kişi, sipariş üzerindeki imzası veya kişisel kaşesi ile gerekliliklere doğru şekilde uyulduğunu teyit eder.
  • Kalite güvencesi: Gerçekleştirilecek iç denetimler ile ISO 9001’e göre uygulamaya alınan Kalite Yönetim Sistemi, test ve ölçüm ekipmanlarının kontrolü gibi kalite güvencesinin bir parçasıdır.

Valflere oksijen uygunluğunun tanımlanması için benzersiz bir kod verilir ve özel bir nihai ambalaj ile ambalajlanır.

 

Onay belgeleri (Üretici Beyanı)

BAM (Federal Malzeme Araştırma ve Test Enstitüsü) “Oksijenin Güvenli Kullanımı” çalışma grubu, bir Bürkert üreticisinin beyanının temeli olan bir test raporu oluşturur. Üretici beyanları (HEE) aşağıdaki bilgileri içerir:

  • NL02 değişken koduyla işaretlenen ürünler, Bürkert Werke GmbH tarafından yağsız ve gressiz olarak teslim edilir ve oksijenle kullanıma uygundur.
  • Bu özellikler yağ veya gres içeren ortamlar kullanıldığında veya ürün dışarıdan kirlendiğinde kaybolur.
  • NL02 değişken kodlu ürünler, tip plakasında maksimum sıcaklığı gösteren işaretle tanımlanabilir, örneğin O2: Tmed maks. 60 °C.

Üreticinin beyanı, yani ortamla temas eden metalik olmayan malzemelerin oksijenle reaktivitesi ile ilgili malzeme onayı yeterlidir. Komple bir cihaz prensip olarak onaylanabilir, ancak genellikle sadece izin verilen maksimum 100 bar veya daha yüksek basınçta gerçekleştirilir. Yapısal ortamdaki metalik olmayan malzemeler (contalar) sadece bu yüksek basınçlarda test edilir.

Üretim süreçlerinizde oksijen kullanımı hakkında bizimle fikir alışverişinde bulunmak ister misiniz? Bizimle iletişime geçin!

Karşılaştırma listem