Link'i e-posta ile paylaş
Gerekli tüm alanlar doldurulmadı
e-posta gönder
Bürkert - Yakınınızda
Ofis /1
  • Ana Ofis
  • Merkez
  • Systemhaus
  • Distribütör
  • Ofis
  • Üretim Merkezi
  • Lojistik merkez
bürkert
 

Vana ünitelerinin temelleri: Tanım, yapı ve avantajlar

Bürkert 1992 yılından bu yana vana üniteleri alanında güvenilir bir uzmandır. Peki ama bir vana ünitesi nedir? Ve vana üniteleri, tek valf mimarisine kıyasla ne gibi avantajlar sunuyor? Bu yazıdan, konuyla ilgili olarak bilinmeye değer her şeyi öğrenebilirsiniz.

Bir vana ünitesi nedir?

Pnömatik alanında, merkezî bir enerji ve hava beslemesine bağlı olarak birlikte çalışan ve programlanabilir bir mantık denetleyicisine (PLC) bağlanmış olan birden çok münferit vananın bir bileşimine, vana ünitesi denir.

Vana ünitesi: Yapısı ve fonksiyonu

Vana üniteleri, belli bir sayıdaki vanaya ve bunların sinyal işlemlerine kumanda etmek için kullanılır. Böylece (örneğin proses vanaları gibi) pnömatik olarak çalıştırılan ve akışkanlara kumanda etme ve bunları düzenleme amaçlı olarak kullanılan aktüatörler, hava basıncı ile açılıp kapanabilir. Burada, münferit vanalarda olduğu gibi, bir elektrik sinyali pnömatik bir sinyale dönüştürülür.

Vana üniteleri genellikle bir İletişim modülü, bir pnömatik modülü ve çeşitli bağlantılardan oluşur.

İletişim modülü
Pnömatik modülü
Pnömatik bağlantıları
Durum ve arıza teşhis göstergesi
Geri bildirim girişleri
Geri bildirim girişleri sayısal girişlerdir. Bunlar, aktüatörleri ile valf ünitesi arasındaki bağlantıları kurarlar.

AirLINE Tip 8652 vana ünitesi örneğinde vana ünitesinin elemanlarının açıklanması

Modüller ve bağlantılar 

Uygulama alanları

Vana üniteleri hem proses hem de fabrika otomasyonunda kullanılmaktadır. Böylece, ilaç ve kozmetik sanayiinin yanı sıra, gıda ve içecek endüstrisinin bünyesindeki proses otomasyonu alanında vazgeçilmez hale gelmişlerdir.

Vana üniteleri, çeşitli teşhis fonksiyonları ile birlikte elektropnömatik otomasyon sistemi olarak Endüstri 4.0 kapsamında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Vana ünitelerinin kullanımı, bir sistemin bütünsel olarak otomasyon ve / veya işletim emniyeti konusunda taleplerinin artmasına paralel olarak, daha da yoğunlaşmaya başlamıştır. Bu "ünitelerin" avantajları hem kompakt makinelerde, hem de çok çeşitli vanalara sahip büyük sistemlerde belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

Valve island with siemens simatic et200 sp

 

Vana üniteri genellikle merkezî veya dağıtık otomasyon konsepti çerçevesinde kontrol kabinlerinin içlerine yerden tasarruf sağlayacak şekilde monte edilir. Böylece, örneğin, proses vanalarına ve diğer çeşitli aktüatörlere merkezî bir konumdan kumanda edilebilir.

Patlama tehlikesi altındaki bölgelerde kullanım

Elektrikli cihazlar, patlama riski taşıyan ortamlarda sınırlı olarak kullanılabilirler. Bu cihazlar anahtarlama yaparken, patlayıcı hava / gaz karışımlarını ateşleyebilecek kıvılcımlar oluşturabilir.

Bu nedenle, vana ünitelerinin bu tür alanlardaki proses vanalarına hava ile dağıtık bir şekilde kumanda etmesi anlamlı bir çözüm oluşturmaktadır. ATEX Bölge 2'ye uygun onay ile monte edilebilirler. Tip 8650 vana ünitemiz ATEX'e göre Bölge 1 olarak tanımlanan tehlikeli bölgelerde bile çalışmak üzere onaylanmıştır.

Vana ünitelerinin su tesislerinde kullanımı

İme suyunun kalıcı olarak kullanılabilirliğini ve kalite kontrolünü sağlayabilmek, su tesislerinde, her su arıtma aşaması genellikle ayrı bileşenler ve kontrol kabinleri kullanılarak birbirinden bağımsız olarak otomatize edilir.

Valve Islands in Waterworks

Temizleme prosesi bulunan üretim tesisleri için vana üniteleri

Bir “Clean in Place“ arıtma prosesi içeren üretim tesislerinde genellikle proses vanası kümeleri bulunur. Birden fazla proses vanasına kumanda çok etkin bir biçimde gerçekleştirilebildiğinden, vana üniteleri bu tür uygulamalar için özellikle uygundur..

Dışarıdan da temizlenen makineler ve sistemler, elektronik bileşenlerin agresif ortamlara karşı yeterli şekilde korunmasını gerektirir. Bu nedenle kural olarak, vana üniteleri kontrol kabinlerine monte edilir. Ayrıca, merkezileşme sayesinde kurulum maliyetleri de düşer.

Vana ünitelerinde fonksiyon entegrasyonu

Veri yolu sistemlerinin yardımıyla çeşitli elektrik, pnömatik ve mekanik fonksiyonlar bir vana ünitesine entegre edilebilir. Fonksiyon entegrasyonu adı verilen bu işlem bir vana ünitesini, elektropnömatik bir otomasyon sistemi haline getirir. Böylece, örneğin, diyagnostik fonksiyonları bulunan vana devreleri ve bir cihazdaki basınç sensörleri birleştirilebilir ve daha üst seviye kumanda cihazına bağlanabilir. Hedef uygulamaya bağlı olarak, uygun işlevler özel olarak seçilmek ve bir araya getirilmek suretiyle, maliyetlerde düşüş sağlanabilir.

Vana ünitelerimiz ayrıca doğrudan dağıtık G/Ç sistemlerine bağlanabilir. Böylece, daha üst seviye kumanda ve yönetim sistemi seviyesine daha derin entegrasyon sağlanır.

Valve island installation in a control cabinet

 
Bürkert Tip 8647 ile pnömatik vana ünitesi Siemens’in SIMATIC ET 200SP ve ET 200SP HA dağıtık G / Ç sistemlerine entegre edilebilir. Böylece hem devreye alma işlemleri kolaylaştırılabilir, hem de sistemin denetlenmesi iyileştirilebilir. Böylece tüm proses zinciri fonksiyonel entegrasyondan faydalanabilir.  

Avantajlar

Münferit vanalarla gerçekleştirilen otomasyona kıyasla, valf ünitelerinin bazı avantajları vardır. Vana üniteleri kullanmak suretiyle, sadece kurulum maliyetleri değil, işletim masrafları da düşürülebilir. Örneğin, çok sayıda vana fonksiyonuna kumanda etmek için, sadece bir adet merkezî pnömatik hava beslemesi yeterlidir.

Valf üniteleri, birçok vananın iletişimini ve otomasyonunu tek bir cihazda birleştirdiğinden, yazılım teknolojisi yönünden kurulumu ve programlaması da daha basittir. Örneğin, vanaların ayrı ayrı parametrelendirilmesi gerekmez, aksine birlikte yapılandırılabilirler.

Ayrıca, örn. tel kopması, kısa devre izleme veya anahtarlama çevrimlerinin sayımı gibi kapsamlı teşhis fonksiyonları da, tesisin çalışmasını optimize etmeye katkıda bulunurlar. Bu, vanalara optimum zamanda servis yapılmasını sağlanır ve bir arıza durumunda hızlı bir şekilde tespit ve sorun giderme olanaklı olur.

Bürkert – Vana ünitelerinde uzman iş ortağınız

1992 yılından bu yana vana ünitelerinde güvenilir bir uzman bir iş ortağı olduk ve proses otomasyonu alanında, sektörlere özgü fonksiyonlara sahip çok sayıda cihaz kurabildik.
 
Bunlara ilave olarak, Siemens ile yürüttüğümüz uzun vadeli işbirliği, uygulamaya özel bazı vana ünitelerinin ortaya çıkmasını da sağlamıştır.

En yeni vana ünitesi nesli, çeşitli ilave yardımcı fonksiyonlarla donatılmıştır. Bu sayede çok sayıda teşhis fonksiyonunun izlenmesi ve hem likit kristal ekranda hem de PLC'de görüntülenmesi olanaklı hale gelmiştir.
 
Ürüne genel bakış bölümünde, en yaygın vana üniteleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
 

Uygulamada Bürkert vana üniteleri

Müşterilerimizin bir çoğu fabrika otomasyonu konusunda Bürkert'e güvenmektedir. Burada, farklı projeleri ve bunların arka planlarını hakkında fikir veren seçilmiş müşteri referanslarını bulabilirsiniz.

F3 Factory Projesi – Bayer Technology Services

F3 Fabrikası projesinin tedarikçisi olarak, Bayer Technology Services şirketi ile yakın işbirliği içinde, proseslerin otomasyonunu gerçekleştirmek amacıyla, vana üniteleri ve uzaktan G / Ç sistemleri kullanarak bütünsel bir konsept geliştirdik.
 
 
Bayer Technology Services ile birlikte gerçekleştirmiş olduğumuz proje hakkında daha ayrıntılı bilgiyi müşteri referansından edinebilirsiniz.

Karşılaştırma listem